Kategoria: ‘Bydgoszczanie’

Paweł Wojciechowski

7 marca 2014 | Tagi: , , ,

Paweł Wojciechowski Paweł Wojciechowski urodził się w 1988 roku w Bydgoszczy. Należy do najlepszych zawodników uprawiających skok o tyczce. Jest to dyscyplina sportowa, która obecna jest na igrzyskach olimpijskich. Sportowiec odnosił już bardzo duże sukcesy w tym sporcie, a ukoronowane zostały mistrzostwem świata seniorów w 2011 roku w koreańskim Taegu. Właśnie w tym mieście Paweł Wojciechowski pokonał wielu zawodników i z wynikiem 5,91 metrów ustanowił rekord Polski w skoku o tyczce. Jest zawodnikiem bydgoskiego Zawiszy. Posiada stopień starszego szeregowego i jest żołnierzem Wojska Polskiego. Choruje na chorobę Scheuermanna. Odnoszone sukcesy w roku 2011 nie przełożyły się na osiągnięcia w olimpiadzie w Londynie, w której to nie udało mu się przebrnąć przez eliminacje i przez to Paweł Wojciechowski nie awansował do finału i nie zdobył żadnego medalu. Bydgoszczanin ma jednak grono wiernych kibiców, którzy wierzą, że wkrótce ten sportowiec znów zacznie osiągać duże sukcesy na miarę swoich możliwości i tym samym będzie o nim głośno.

Kategoria: Bydgoszczanie, Sportowcy

Teodor Kocerka

6 marca 2014 | Tagi: , ,

Teodor Kocerka Teodor Kocerka urodził się 6 sierpnia 1927 roku w Bydgoszczy. Zmarł 25 września 1999 roku w Warszawie. Dyscyplina sportu, jaką uprawiał było wioślarstwo. Przygodę z tym sportem zaczynał w Bydgoskim Towarzystwie Wioślarskim, a następnie reprezentował głównie barwy AZS Bydgoszcz, Szczecin i Warszawa. Dorobek medalowy tego zawodnika to dwa brązowe medale na igrzyskach w Helsinkach w 1952 roku i w Rzymie w 1960 roku. Igrzyska w Melbourne zakończył na czwartym miejscu. W ramach zasług, które stały się jego udziałem Kocerka został wyznaczony na chorążego reprezentacji narodowej. Bardzo często udawało mu się startować w Mistrzostwach Świata i Europy, na których zdobywał najcenniejsze medale i krążki za swoje osiągnięcia. Kiedy zakończył swoją karierę sportową postanowił wykładać na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Jego zajęcia dotyczyły również trenowania kadry. Prezydent Rzeczypospolitej Polski w imię zasług i dokonań odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Należał do najbardziej utalentowanych i zasłużonych polskich sportowców.

Kategoria: Bydgoszczanie

Mirosław Chmara

4 marca 2014 | Tagi: , , ,

Mirosław Chmara Jednym z najlepszych polskich tyczkarzy był Mirosław Chmara. Urodził się dziewiątego maja 1964 roku w Bydgoszczy. Na drugie imię ma Marian, zaliczany jest do najlepszych polskich lekkoatletów. Swoją karierę sportową rozpoczynał w Bydgoszczy, w klubie BKS Bydgoszcz, a następnie kontynuował pracę zawodnika w klubie Zawisza Bydgoszcz. Jego kuzynem jest inny polski lekkoatleta – Sebastian Chmara, który uprawiał wielobój, a obecnie piastuje urząd wiceprezydenta Bydgoszczy. Mirosław Chmara jest aktualnie żonaty, ma dwoje dzieci. Ukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową zdobywając zawód tokarza. Do największych sukcesów sportowych Chmary zaliczyć można brązowy medal, który wywalczył podczas Halowych Mistrzostw Europy rozgrywanych w Hadze w 1989 roku. Jego wynik to 5,70 m. Mirosław Chmara startował również w olimpiadzie w Seulu, ale nie odniósł tam większych sukcesów. Startował w mistrzostwach świata w Rzymie i w Tokio, a także w Budapeszcie. Jest wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski rozgrywanych na otwartym stadionie i w hali. Był pierwszym rekordzistą kraju w tej dyscyplinie skacząc 5,90 metrów.

Kategoria: Bydgoszczanie

Marcin Thiede

24 lutego 2014 | Tagi: , ,

Marcin Thiede Marcin Thiede urodził się w Bydgoszczy we wrześniu 1976 roku. Jest byłym polskim piłkarzem, który grał na pozycji obrońcy. Zaczynał karierę sportową w najbardziej znanym bydgoskim klubie – Zawiszy Bydgoszcz w 1992 roku, a zakończył przygodę w tym klubie dwa lata później. W trakcie pobytu w Zawiszy udało mu się zagrać w czterech meczach w pierwszej lidze. Tym samym debiut zaliczył w wieku szesnastu lat. Kolejnym krokiem w karierze sportowca był klub Elana Toruń, w którym występował do 1999 roku. Największym sukcesem Marcina Thiede było zdobycie mistrzostwa Europy wraz reprezentacją Polski U-16 w 1993 roku. Turniej odbywał się wówczas w Turcji. Podczas mistrzostw świata w Japonii, które odbywały się w 1993 roku Marcin Thiede wystąpił w pięciu meczach, a w meczu o trzecie miejsce z zespołem Chile nie strzelił rzutu karnego co następnie skutkowało nie zdobyciem trzeciego miejsca na tym turnieju finałowym. Przy wzroście 181 centymetrów ważył osiemdziesiąt kilogramów. Karierę sportową zakończył w Unii Wapno w 2006 roku.

Kategoria: Bydgoszczanie

Marek Leśniewski

18 lutego 2014 | Tagi: , , , ,

Marek Leśniewski Marek Leśniewski urodził się 24 kwietnia 1963 roku w Bydgoszczy. Dyscypliną sportu, którą uprawiał z sukcesami było kolarstwo szosowe. Był medalistą Igrzysk Olimpijskich z 1988 roku i Mistrzostw Świata z 1989 roku. W mistrzostwach Polski dwukrotnie zdobywał najwyższe uznanie, a więc był sześciokrotnie mistrzem Polski. W Olimpiadzie brał udział w sumie dwa razy. Do jeszcze większych sukcesów należy zaliczyć temu zawodnikowi zwycięstwo w Tour de Pologne w 1985 roku. Był selekcjonerem kadry polskich juniorów i młodzieżowców. Zaczynał karierę w klubie Romet Bydgoszcz, a następnie ją kontynuował w CWKS Legia Warszawa, MDK Bydgoszcz. W latach 1994-2001 startował w barwach klubów francuskich. Marek Leśniewski to wybitna postać polskiego sportu, dzięki której wiele osób uwierzyło w swoje możliwości. Propagował on zdrową dyscyplinę i rozwój kariery osobistej poprzez zdrowy i zrównoważony rozwój. Jest wzorem godnym do naśladowania wśród rzeszy młodych, wschodzących sportowców młodego pokolenia.

Kategoria: Bydgoszczanie, Sportowcy

  • Kategorie

  • Portal

    • Serwis dotyczy tematyki sportowej. Najwięcej poświęcono sportowcom pochodzącym z Bydgoszczy, a także ośrodkom sportowym, które w tym mieście się znajdują i przyciągają tłumy kibiców na cykliczne wydarzenia sportowe. Polscy sportowcy pochodzą z wielu miejscowości, ale dość duża grupa pochodzi z jednego z największych miast województwa kujawsko-pomorskiego Bydgoszczy.

      Sport to zdrowie. Psycholog Sportu Aleksandra Adamiec solid security